fbpx
Trakya'da Bir Savaş Fotoğrafçısı, Herbert F. Baldwin

Trakya’da bir Savaş Fotoğrafçısı

Balkan Savaşı Anıları

Herbert F. Baldwin


Balkan Savaşı’nda Türk halkına yaşatılan büyük acıları objektifiyle belgelendiren bir savaş fotoğrafçısı anlatıyor…

Trakya’da Bir Savaş Fotoğrafçısı,

(A War Photographer in Thrace) Herbert F. Baldwin


“Yürek burkan bir görüntüydü bu. Savaş alanı içinde kalan yıkılmış evlerinden kaçan yüzlerce köylü daha kuzeyden İstanbul’a doğru yürümekteydi. Kurtarmış oldukları eşyayı ağır ağır giden kağnılara yığmışlar, zaten kötü olan yolun çamurunu nerdeyse yoğurarak yol alıyorlardı. Az konuşuyorlardı, çoğu çıplak ayaklı, çocuklarını kucaklarında taşıyan gözü yaşlı kadınlar, çamur deryası içinde yorgun ilerleyen bu suçsuz insanlar, savaşın, entrikaların ve kötü yönetimlerin ne anlama geldiğini diğer insanlara canlı bir biçimde anımsatıyorlardı.”(s.3)

“Türklere yapılan barbar ve acımasız gibi yanlış suçlamaların doğru olmadığını, Trakya savaş alanında geçirdiğim süre içinde gösteren tek bir kanıtın olmadığını anlamıştım. Osmanlı ordusu askerlerine karşı söylenen her suçlamaya karşı çıkma durumunda değilim, ancak Avrupa’nın en iyi birliklerinin moralini disiplin altına alabilecek koşullar altındaki tutumlarını görmüş olarak o askerlerin, panik anında bile herhangi bir aşırı öfke ve canavarlıklarıyla ilgili, İngiliz ya da yabancılardan ne bir şey ne duymuştum, ne de öyle bir olaya tanık olmuştum.” (s.42)

“Hristiyanların katledildiği düşüncesini ortaya atan tek kurum Amerikan konsolosluğu idi. Orada çalışanlar kendilerine ulaşan haberleri sürekli olarak çarpıtıyordu.” (s.50)

Herbert F. Baldwin
İngiliz gazeteci ve savaş fotoğrafçısı

Ayrıntılı bilgi:

Boyut:
Sayfa sayısı:
Basım yeri:
Basım tarihi:
ISBN:
Cilt:
Kağıt:
Baskı:

16.5 x 23.5 cm
(X + 68) 96 sayfa
İstanbul
Ekim 2012 (I. Baskı)
978-605-63079-3-5
İplik dikişli, kuşe 350 gr.
Mat kuşe, 90 gr.
4 renk, CTP baskı.

Yeni baskı çıktığında haberdar olun…