fbpx
Atatürk'ün Sansürlenen Mektubu

Atatürk’ün Sansürlenen Mektubu

Atilla Oral


“Tarih yazmak tarih yapmak kadar önemlidir! Yazan, yapana sadık kalmazsa değişmeyen gerçek, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.”

Mustafa Kemal Atatürk - İmza

Atatürk’ün Sansürlenen Mektubu, 80 yıl sonra ilk kez, kendi el yazısıyla,

Sansürsüz!..

Bu kitap Türk halkından gizlenen ve yıllardır sansürlenen, Atatürk’e ait çok önemli bir belgeyi gün ışığına çıkarıyor. Atatürk’ün sansürlenen mektubu 80 yıl sonra, kendi el yazısıyla, tam metniyle ve sansürsüz olarak ilk kez bu kitapta yayımlanıyor.

Atatürk 16/17 Ağustos 1931’de Türk Tarih Tetkik Cemiyeti’ne bir mektup yazdı. Tarih konusundaki düşünce ve görüşlerini açıkladı. Tarih yazan bilim adamları için yıllar boyu geçerli olacak, yol gösterici çok önemli uyarılarda bulundu.

“Biz daima gerçeği arayan ve onu buldukça; ve bulduğumuza inandıkça ifadeye cesaret gösteren adamlar olmalıyız!”

“Sonradan uydurma bir eser meydana getirerek ardından pişman olmaktansa hiçbir eser meydana getirememek beceriksizliğini itiraf etmek daha iyidir.”

Sözleri bu belgede yer alan sansürlenen mektuptan alınan önemli cümlelerdir. Türk Tarih Kurumu’nun çeşitli dokümanlarında yıllardır slogan olarak kullandığı Atatürk’ün:

“Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir! Yazan, yapana sadık kalmazsa değişmeyen gerçek, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.”

Atatürk’ün sansürlenen mektubunda yer alan bu söz; kurumun merkez binasında, mermer levhalar üzerine büyük puntolarla yazılıdır ve O’nun tarihe bakışını kanıtlayan önemli bir belgedir. Ancak bu belge 80 yıl boyunca, el yazısı ve tam metniyle hiçbir yerde yayınlanmadı. Birkaç kişi dışında belgeyi hiç kimse göremedi. Atatürk’ün mektubu, Türk Tarih Kurumu üyesi bazı kişiler tarafından sansürlendi, kesilip kırpıldı, ve tahrif edildi.

Kitapta, Atatürk’e ait belgenin nasıl sansür edildiği, kimler tarafından kesilip kırpılarak tahrif edildiği, neden gizlendiği sorularına da yanıt aranıyor. Yıllar sonra ortaya çıkan bu belge, Türk Tarih Kurumu’nda yaşanan ve bilinmeyen çok önemli olaylar olduğunu gösteriyor ve yanıtlanması gereken birçok soruyu da gündeme getiriyor.

Ayrıntılı bilgi:

Boyut:
Sayfa sayısı:
Basım yeri:
Basım tarihi:
ISBN:
Cilt:
Kağıt:
Baskı:

16.5 x 23.5 cm
(XIV + 98) 112 sayfa
İstanbul
Şubat 2023 (4. Baskı)
978-605-89428-6-8
A. Bristol 230 gr.
Holmen, 70 gr.
4 renk, CTP baskı.

Nasıl temin edebilirim?

Kargo ücreti ödemeden online sipariş vermek için:


Toplu alım ve kitabevi iskonto oranı hakkında bilgi almak için bize ulaşın.