Kocaeli Tarih ve Rehberi

Rıfat Yüce

Derleyen: Atilla Oral

ISBN: 978-994-40055-2-4

1. Baskı: - 2007

Tükendi

Açıklama

Ayrıntılı bilgi

Bu kitapta derlenen bilgiler, bir zamanlar Kocaeli'de yayınlanan Türk Yolu gazetesi arşivinin araştırılması ve incelenmesi ile elde edildi.

Türk Yolu'nu kuran ve onu yaşatan, gazetenin sahibi ve başyazarı, Kocaeli'nin değerli aydınlarından Rıfat Yüce'dir. Kocaeli'de yetişen, tarihçi, şair ve tiyatro yazarı ve daha birçok yetenekli genç, Rıfat Yüce'nin meydana getirdiği Türk Yolu çatısı altında sesini yıllarca duyurabildi.

Türk Yolu, yakın tarihimizde Kocaeli bölgesinde meydana gelen olayları günü gününe izleyen en yakın tanık. Ve bugüne kadar üzerinde araştırma yapılmamış çok zengin bir kaynak. Kocaeli kent belleğinin büyük bir bölümü Türk Yolu arşivinde saklıdır. Bu nedenle Kocaeli tarihi ile ilgilenenler için bu kitap vazgeçilmez bir başvuru niteliği taşımaktadır.

Rıfat Yüce'nin Kocaeli Tarih ve Rehberi adıyla 1945 yılında İzmit'te yayınladığı eser, Türk Yolu'nda yıllarca yazdıklarının küçük bir özetidir. Türk Yolu arşivinden seçilen makalelerle karşılaştırma yapılabilmesi için Rıfat Yüce'nin eseri bu kitabın 1. Bölümünde yayınlanmıştır.

Türk Yolu'nda Kocaeli üzerine önemli yazı dizileri ve makaleler bulunuyor. Yıllar önce yayınlanan bu yazılar, Kocaeli'nin kültürel, sosyal ve iktisadi tarihinin bilinmeyen yönlerini aydınlatıyor ve karanlıkta kalmış daha bir çok olaya ışık tutuyor.

Kocaeli bölgesi Ulusal Kurtuluş Savaşı kahramanlarının Türk Yolu'nda yayınlanan ve yıllarca kapalı kalan anıları ise ilk kez bu kitapta öne çıkmaktadır.

Boyut:

Sayfa sayısı:

Basım yeri:

Basım tarihi:

ISBN:

Cilt:

Kağıt:

Baskı:

16.5 x 23.5 cm

593 sayfa.

İstanbul

2007

978-994-40055-2-4

İplik dikişli, Bristol.

Enzo Krem, 60 gr.

Siyah/beyaz.

Demkar Yayınevi

Cumhuriyet Mahallesi, Fırın Sokak, No: 13,

34381 Bomonti, Şişli - İSTANBUL

Tel: (0 212) 241 39 41 - post@demkaryayinevi.com