Atatürk ve Hekimler

Prof. Dr. Metin Özata

ISBN: 978-605-63079-9-7

1. Baskı: Şubat 2015

Açıklama

Ayrıntılı bilgi

Atatürk ve Hekimler,
Savaş meydanlarında görevli fedakâr hekimlerimizin öyküsü...

Mustafa Kemal Atatürk’ün hekim arkadaşları ve cephelerde görevli fedakâr hekimlerimiz...

Trablusgarp Savaşı, Balkan ve I. Dünya Savaşı yılları... Milli Mücadele ile devam eden ‘On Yıllık Savaş’... Uçsuz bucaksız cepheler... Subay ve erlerle birlikte, bir cepheden diğer cepheye koşan fedakâr Tıbbiyeliler... İdealist bir nesil; savaşın yoklukları içinde, rahat yüzü görmeden ıstırap ve felâket kasırgalarına aldırmadan çalışıyor... Memleket vazifesini büyük bir fedakârlıkla yapıyor... Kimi cephede, kimi hasta tedavi ederken yakalandığı bulaşıcı hastalıklarla şehit oluyor. Trablusgarp çöllerinden, Balkanların sarp dağlarına... Sarıkamış’ın dondurucu soğuğunda, Sina çölünün kızgın güneşi altında yaşanan büyük mücadeleler... Bir taraftan düşmanla savaşan, diğer taraftan kolera ve tifüs ile mücadele eden hekimlerimiz...

Nihayet Müttefik İşgal Orduları ana vatanımızı işgal ediyor, son vatan toprağımız da elimizden alınmak isteniyor... Hekimlerimiz Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Milli Mücadele’ye atılıyor ve yurt savunmasında cephelerde yerini alıyor... Savaş meydanlarında ölümle karşı karşıya geliyor... Kutsal görevlerini yerine getirmek için hayatını hiç sayıyor!..

Kapalı kalmış bir tarih, ilk kez bir araya getirilen anılarla, orijinal fotoğraf ve belgelerle bu kitapta yer alıyor. Prof. Dr. Metin Özata, ‘On Yıllık Savaş’ sürecinde görev yapan Türk hekimlerini bilimsel bir titizlikle inceliyor.

Boyut:

Sayfa sayısı:

Basım yeri:

Basım tarihi:

ISBN:

Cilt:

Kağıt:

Baskı:

16.5 x 23.5 cm

(XIV+808) 832 sayfa.

İstanbul

Şubat 2015

978-605-63079-9-7

İplik dikişli, bez cilt.

Mat kuşe, 115 gr.

4 renk, CTP baskı.

Demkar Yayınevi

Cumhuriyet Mahallesi, Nakiye Elgün Sokak, No: 32/3,

34380 Osmanbey, Şişli - İSTANBUL

Tel: (0 212) 241 39 41 - post@demkaryayinevi.com