Trakya'da bir Savaş Fotoğrafçısı

Balkan Savaşı Anıları

Herbert F. Baldwin

Çeviren: İrfan Seyrek

ISBN: 978-605-63079-3-5

1. Baskı: Ekim 2012

Tükendi

Açıklama

Ayrıntılı bilgi

Trakya'da Bir Savaş Fotoğrafçısı,

(A War Photographer in Thrace) - Herbert F. Baldwin

Balkan Savaşı’nda Türk halkına yaşatılan büyük acıları objektifiyle belgelendiren bir savaş fotoğrafçısı anlatıyor...

"Yürek burkan bir görüntüydü bu. Savaş alanı içinde kalan yıkılmış evlerinden kaçan yüzlerce köylü daha kuzeyden İstanbul’a doğru yürümekteydi. Kurtarmış oldukları eşyayı ağır ağır giden kağnılara yığmışlar, zaten kötü olan yolun çamurunu nerdeyse yoğurarak yol alıyorlardı. Az konuşuyorlardı, çoğu çıplak ayaklı, çocuklarını kucaklarında taşıyan gözü yaşlı kadınlar, çamur deryası içinde yorgun ilerleyen bu suçsuz insanlar, savaşın, entrikaların ve kötü yönetimlerin ne anlama geldiğini diğer insanlara canlı bir biçimde anımsatıyorlardı."(s.3)

"Türklere yapılan barbar ve acımasız gibi yanlış suçlamaların doğru olmadığını, Trakya savaş alanında geçirdiğim süre içinde gösteren tek bir kanıtın olmadığını anlamıştım. Osmanlı ordusu askerlerine karşı söylenen her suçlamaya karşı çıkma durumunda değilim, ancak Avrupa’nın en iyi birliklerinin moralini disiplin altına alabilecek koşullar altındaki tutumlarını görmüş olarak o askerlerin, panik anında bile herhangi bir aşırı öfke ve canavarlıklarıyla ilgili, İngiliz ya da yabancılardan ne bir şey ne duymuştum, ne de öyle bir olaya tanık olmuştum." (s.42)

"Hristiyanların katledildiği düşüncesini ortaya atan tek kurum Amerikan konsolosluğu idi. Orada çalışanlar kendilerine ulaşan haberleri sürekli olarak çarpıtıyordu." (s.50)

Herbert F. Baldwin

İngiliz gazeteci ve savaş fotoğrafçısı

Boyut:

Sayfa sayısı:

Basım yeri:

Basım tarihi:

ISBN:

Cilt:

Kağıt:

Baskı:

16.5 x 23.5 cm

(X + 68) 96 sayfa.

İstanbul

Ekim 2012

978-605-63079-3-5

İplik dikişli, kuşe 350 gr.

Mat kuşe, 135 gr.

4 renk, CTP baskı.

Demkar Yayınevi

Cumhuriyet Mahallesi, Fırın Sokak, No: 13,

34381 Bomonti, Şişli - İSTANBUL

Tel: (0 212) 241 39 41 - post@demkaryayinevi.com